Návod stavby HALY Ostroměř 1:120 TT

Hala_finale

Hala_ostromer2015nHala_ostromer2015mHala_ostromer2015b

 Kontaktovalo nás sdružení AJAX ( projekt R148 ), který má za cíl záchranu a znovuoživení historické podoby dálkového mezinárodního rychlíku, který v minulém století spojoval západ a východ Evropy. Tyto opravy jsou prováděny právě v této hale Ostroměř. Odkaz uvádíme ZDE


Kat.č. TT-Hala

- Stavebnice velké jednokolejné haly, depa, nebo části nějaké továrny. Budova je "průjezdná" - 2 x velká vrata. Dále stavebnice obsahuje i budovu zázemí s komínem. D/Š haly 300 x 100 mm ( 6 velkých oken v řadě ), D/Š zázemí 115 x 55 mm. Celkem při spojení v řadě D/Š 415 x 110 mm. Budovy lze spojit i do tvaru "L". Formát leptů 2 x A4. V ceně je zahrnutá na míru upravená Cuprextitová destička - střecha, dále sada obsahuje materiál k zasklení a potah střechy.

Pouze na objednávku. Dodací lhůta 2-3 týdny. Velikost 1:120 TT. Cena 1600 Kč

Tato stavba je vhodná pro první seznámení se s lepty.

- Spojením dvou stavebnic vznikne hala o rozměrech 600 x 100 mm ( 12 velkých oken v řadě ). D/Š vč. jednoho ze dvou zázemí 715 x 110 mm.  ( Vhodné pro moduly ).

Poznámka - Tato hala - předloha se nachází na lokální trati 040 / 041 ve stanici Ostroměř. Délka haly je 80 metrů a má 13 oken v řadě, což je v měřítku TT 666 mm.


Návod

 Stavba je variabilní, můžete ji využít například i pro dva samostatné objekty. Další postup je zaměřen na společné umístění budov.

Sestavení haly - Hrubá stavba má 5 dílů ( dvě bočnice, dvě čela a jednu střední přepážku ), vyberte si z pár možností, jak halu složit a díly spojte. Letujte / lepte uvnitř budovy.

Hala_stavbaHala_stavba1Hala_stavba3

 Pokud chcete spojit haly dvě - do jedné dlouhé 60 x 10 cm, můžete odstranit v místě budoucího "středu" haly kraje jednotlivých bočnic. Tím bude vzdálenost mezi okny stejná. Jednu z hal pak můžete navíc obohatit o boční vrata, příprava leptu na spodní straně k proříznutí, boční vrata můžete použít z původních vrat čelních. 2 haly = 4 vrata / potřebná vrata k této stavbě 2-3 ks.

Hala_stavba5Hala_stavba6Hala_stavba7

Sestavení zázemíHrubá stavba má 4 díly - stěny, které spojte. Letujte / lepte uvnitř budovy.

Hala_stavba9Hala_stavba10Hala_stavba4

Pár pohledů z kolejiště

Hala_stavba11Hala_stavba14Hala_stavba12

Pokračování stavby - Rohy lze doplnit o drobné výztuhy, nastříhané odpady leptu, nutné to ale není. Připevněte kryt nad kolejnicí posuvných vrat. Sestavte lampy - 15 ks, každá je složena ze 3 dílů lepených na sebe. 

Hala_stavba15Hala_stavba16Hala_stavba22

Komín a kotelna a drobné díly - Sestavte komín. Kotelna má na spodní straně dvě rysky pro ohnutí. Kryt žebříku ohněte např. přes jehl. pilníček. Svody okapů připevněte na okap.

Hala_stavba17Hala_stavba18Hala_stavba19

Hala_stavba20Hala_stavba21Hala_stavba24

...a to je prakticky z hrubé stavby a přípravy před lakováním vše. 


Laky / Patina

 Pokud chcete nechat "podezdívku" u přístavby, tak nejprve ji daným odstínem natřete, nebo nastříkejte základní barvou, ( vypatinujte ), pak teprve přijde na řadu fasáda. Nebo můžete udělat fasádu celé stavby - podezdívku schovat pod mouku. Před fasádou by měly být už také dveře ve své barvě. Pokud má být do stavby vidět - čirá skla oken, je vhodné obarvit i vnitřní strany budov. U přístavby / zázemí jsme použily matná skla, takže dovnitř vidět není, proto mohla uvnitř stavby zůstat barva leptu. U haly můžeme doporučit obarvení právě hlavně uvnitř ( stačí základní barva ), velká okna haly se nastříkala základní barvou z obou stran. Tím bude celý interiér haly šedivý.  

Natřete / nastříkejte ostatní díly stavby do barev dle libosti - vrata, okna, žebříky, okapy a lampy. 

Hala_stavba23Hala_stavba25Hala_stavba27

Hala_stavba26Hala_stavba28Hala_stavba29

Fasáda

 První testy jak udělat fasádu lze na odřezkách leptu. Dokonce výsledek vypadá lépe při lepení mouky přímo na lepty ( bez základní barvy ). Zde na hale byla použita mouka polohrubá, můžeme ale doporučit mouku hladkou, její zrnitost je pro měřítko TT vhodnější. Po testech se můžeme pustit do omítek přímo na modelu, vypadá to jednoduše a jednoduché to i je....Zde byly použity dvě vrstvy fasády, odstín fasády si můžete zkusit na testovacím leptu. Vynechaná místa při natírání lepidla udělají dojem odloupané omítky.

Hala_stavba30Hala_stavba31

Hala_stavba32Hala_stavba33

Přístavba / zázemí budovy v barvě

Zatím vypadá trochu jako zřícenina, ale okna stavbu zase oživí.

Hala_stavba34Hala_stavba36Hala_stavba37

 Zázemí po dalším malém patinování, osazení oken a po zasklení. Dále byly osazeny první dvě lampy ( z patnácti ) - to je velmi příjemný detail. Umístění lamp je připravené otvorem v leptu. Dalším doplňkem jsou okapy a svody - zde na fotografiích ale nejsou dané díly ještě osazeny. Jeden okap a svod přijde ke kotelně, další tři kusy okapů - spojené na střeše v jeden kus a jeden kus svodu na zadní stranu budovy. U komínu je myšlen nekrytý žebřík, jeho umístění je ale libovolné. 

Hala_stavba39Hala_stavba41Hala_stavba43

 Stejným způsobem byly provedeny fasádní práce a patina na hale. Střecha je Cuprextitová destička, takže ji lze snadno připájet k hale, tím je konstrukce stabilní a pevná. Střechu pak zbývá buď natřít, nebo doplnit o šmirgl papír. Na halu se připevnily vrata. Jedny jsou na pantech, druhé posuvné. Poznámka : vrata jsou v nehybném stavu. Na střechu vede výlez - krytý žebřík, střechu doplňte o malé zábradlí.

Hala_stavba44Hala_stavba45


Hotový model - plná délka

- Modelu pouze schází zdobení střechy - šmirgl papír, dále značky zákazu posunu, žebřík u komínu a jeden svod okapu...vše bude doplněno až po 21.2.2015

- Celkové "usazení" stavby přijde zvednout ještě o cca sílu korku 2 mm, tak aby šla vrata ( zavřít ). Kolej bude doplněná beton. panely.

Hala_finale_2Hala_finale1Hala_finale2

Hala_finale3Hala_finale4Hala_finale10

Hala_finale5Hala_finale6Hala_finale7

Hala_finale8Hala_finale9Hala_ostromer2015b_2

Detaily

Hala_detaily5Hala_detaily3Hala_detaily4

Hala_detaily1Hala_detaily6Hala_detaily8


 Usazená stavba

Segment_np_10_brezna5_3Segment_np_10_brezna11_2Segment_np_10_brezna6_3


Hotový model - zkrácená délka haly na polovinu

 V této verzi haly ( poloviční délky ) rozlomte jednu bočnici na polovinu a upravte také kraje - pro tento postup jsou připravené rysky na spodní straně leptu. Tím budou okna rovnoměrně rozložena. Konečná délka haly je pak 148 mm + přístavba. Na této budově byl použit aršík obtisků - značek, což je velmi příjemný detail.

Info k postupu laků : základní barva, hladká mouka - fasáda, odstín fasády je stříkaný. Hala byla lehce patinována Umbrou.

Hala_tssHala_tss2Hala_tss3

Hala_tss4Hala_tss5Hala_tss6

Hala_tss7Hala_tss8Hala_tss9

Hala_tss10Hala_tss11Hala_tss12


Doplňující zboží

Obtisk TT od Jacek Modely - aršík obsahuje různé značky. Cena 25 Kč

Kat.č. TT-Svodidla   * Leptaná sada obsahuje 103 cm svodidel. Velikost 1:120 TT. Cena 150 Kč

Kat.č.: Propustek   * Sada obsahuje 4 ks malých propustí. Dvě různé velikosti. Univerzální použití N / TT / H0. Cena za sadu 50 Kč

Propustek_stara-paka1

Kat.č. TT-Betonový plot   * Leptaná sada obsahuje 40 cm betonového plotu s ostnatým drátem, sloupky jsou k dolepení - 3D efekt. Dále sada obsahuje 27 cm železničního plotu. Velikost 1:120 TT. Cena 250 Kč

Kat.č. TT-Panely   * 27 kusů betonových panelů, celková délka 23 cm. Velikost 1:120 TT. Cena 90 Kč

Kat.č. TT-Brána    * Brána s možností pohybu v pantech. Sada obsahuje i značky. Velikost 1:120 TT. Cena 35 Kč

Kat.č. TT-Přechod25    * Přechod délky 2,5m + klopená část - 1 ks. Velikost 1:120 TT. Cena 15 Kč

Kat.č.: TT-Přístřešek pro kola   * Sada obsahuje ( kovovou ) boudu se střechou vlnitého plechu. Pět kol a jednu koloběžku. Leptík lze použít kamkoliv, kde je potřeba nějaké úschovy kol, nádraží, zastávky, fabriky, atd....Velikost 1:120 TT. Cena za sadu je 80 Kč

Kola_postup8

- Do nabídky zařazujeme také mix barvených figurek, baleno po 10 ks - cena 25 Kč. Velikost 1:150. Figurky si můžete případně ještě více dobarvit, jsou to přesně ty, které používáme jak do vozů, tak na našem kolejišti....

Figurky_10ks

Kat.č. TT-Figurky vesta   * 5 ks různých figurek - mix, všechny jsou detailně nabarveny tak, jak je vidíte na obrázku - barveno od MM. Vhodné pro měřítka N a TT. Velikost 1:150. Cena za sadu 5 ks je 60 Kč. Tento produkt vzniknul díky Vašemu zájmu a častým dotazům na náš E-mail, popř. prostřednictvím zpráv na FB. Jsou to stejné figurky, které používáme na kolejišti a také do modelů. 

Figurky_tt_vesta

Článek publikován 19.2.2015 / Poslední aktualizace 8.3.2016