Návod na výměnu původních smykadel z pantografu Tillig a sestavení kánoe za pomoci sady S2, která je od nás k prodeji za 30 Kč.

S2_2

 Leptaná sada S2 obsahuje 8 dílů. Dva hlavní - velká smykadla, čtyři menší - malá smykadla pro verzi více ližin a dvě kánoe. Jak tedy začít s lehkou a velmi rychlou přestavbou? Z leptané sady odřízneme skalpelem, nebo odstřihneme nůžkami dílky, které budou potřeba.

S2_b

 Pomocí kleští naohneme konce přibližně o 45°. Plný ohyb o 90° provedeme až tlakem o tvrdou podložku směrem jak ukazuje šipka na fotografii níže. Pak teprve ohýbáme konce ještě tak, jak je zakroužkováno na třetí fotografii. Smykadlo ( hlavní velký okraj ) případně ještě dorovnáme.  

S1_8S2_jS2_k

 Sestavení kánoe - ohneme jednu stranu o necelých 90°, pak druhou stranu 

S2_kanoeS2_kanoe2S2_kanoe3

 Na druhé fotografii níže je vykreslen tvar, jak má kánoe vypadat, její konce jsou zúžené. Po vytvarování spoje zevnitř prolijeme lepidlem, nebo spájíme. Konce, hrany strhneme jehlovým pilníčkem, nebo modelářskou bruskou.  

S2_kanoe4S2_kanoe5S2_kanoe7

 Původní smykadlo Tillig odstrojíme následovně. Odtažením pomocných "tyčí" v horní části pantografu. Nejprve jedna strana, pak druhá strana. Dále trochu ohneme konce "tyček" na druhé fotografii jsou v kroužku a odtáhneme je. 

S2_cS2_dS2_e

 Tím je již smykadlo na půl volné, dalšími tahy a posuny dojde až k plnému uvolnění smykadla... Jednu z "tyčí" si na pantografu necháme. 

S2_fS2_gS2_h

 Výměna smykadla Tillig za Nové   

S2_lS2_m

 Sestavení pantografu ( obrácený postup jako při rozebírání ) 

S2_nS2_oS2_p

 Ohnutí konce ližin provedeme až jako poslední krok 

S2_rS2_sS2_t

 Přilepíme, přiletujeme již sestavenou kánoi a můžeme pantograf přestříkat do základové barvy.

 Dále do barvy dle vlastní potřeby, oranžová, žlutá, šedivá

S2_zakladS2_lak  

 Zde ještě ukázka patinovaného pantografu pomoci Umbry pálené

S2_patinaS2_patina2


 Tento lept vyšel v II. verzi, kde jsou již vyznačená místa ohybů a je použit jiný materiál, stříbrná Alpaka. Otvory byly zvětšeny o 0,1 mm, ližiny zesíleny o 0,15 mm.  

S2_3S2bSmetaky-uprava

Článek publikován 23.9.2013